Simtac waterproof mobile holder with Wireless & Type-C charger (MHWPWC-15C)
3,499.00 MRP:6,999.00 incl. GST (-50%)
In stock
Riders today need a navigation device on their bike to follow their designated routes.
When you are riding a motorbike, the mobile holder keeps the smartphone steady on the spot.
It helps to navigate the apps and travel to the destination easily.
The phone attached to the mobile stand acts as a GPS device.
Waterproof mobile holder protects your phone in wet conditions.
A wireless/cordless charger is a type of wireless power transfer.
It uses electro magnetic induction to provide power to the portable device.
Inductive charges transfer energy through inductive coupling.
Finally the DC current charges the battery or provides operating power.
Note:
  • Always select appropriate handle mount spacer 22 MM/ 25 MM according to your bike handle diameter to avoid damages
  • Do not place handle mount on curvy areas of handle bar.
  Package Contents :
  • Mobile Holder (1 nos.)
  • Mount T1 (1 nos.)
  • Mount T2 ( 1 nos.)
  • Allen Key (1 nos.)
  • Fuse (2 nos.)
  • Thank you Card (1 nos.)
  • Warranty Card (1 nos.)
Compare
SKU: MHWP-WC15C
  Features :
  • 15W Fast Wireless charger  : Give your mobile the powerful charging support they deserve. This mobile holder comes with built in wireless Charger + USB C which is a 15w fast charger . thus, leading to hassle free ride without any worry about running out of Battery on a ride. Its 6V-3A Output provides as fast charging as wall charger for capable devices.
  • OEM Grade Components  Used: The components used in this product are high grade components. Its main unit is of black color with a 2 pin black coupler and 1.5 M wire. There is no compromise with the quality of the product. Before packing, each and every component and product is tested at different stages to make sure it is working efficiently.
  • All Tools & Spare Parts Included: Along with the coupler and wire, there is a REARVIEW MIRROR MOUNT (specially for scooters). Also, there is a 32MM diameter METAL BUCKLE for bike handlebar which is also available in other sizes like 22, 25 MM. These are very useful to tighten/loosen the handlebar. Two zip ties, two spare fuses, one ALLEN KEY (size 4) is there to secure the wire while connecting it to battery.
Additional information
Weight 60 g
Dimensions 7 × 3 × 10 cm
M.R.P
6999 (Inclusive of all Taxes)
Brand
Simtac®
Model
MHWP-WC15C
Color
Black
Net Quantity
1 NOS.
Manufacturer
Simtac Automation
Plot No. 13, Indra Colony, Near Apna Ashiyana, Karnal, Haryana – 132001, INDIA
Customer Helpline
Call: +91-8899640640
Email: helpdesk@simtacauto.com
Delivery
Zones Details
  • ZONE A– When a courier company picks up and delivers a parcel within the same state.
  • ZONE C – When delivery is done in Rest of India except the North East and Jammu & Kashmir
  • ZONE D – When delivery is done in the North East region or Jammu and Kashmir
  • ZONE E – When delivery is done in the Rural / Village area
Warranty
12 Months Replacement Warranty
Points to be taken care of :
Average Rating
5.00
( 4 Reviews )
5 Star
100%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
4 Reviews For This Product
  1. 02
    by Jassi Sars (verified owner)
    • by vijit
      Dear Sir,
  2. 02
    by muttugk7 (verified owner)
    The build quality and finishing of the product is ultimate.
    • by vijit
Got something to discuss?
Customer
NITHIN SAI ANCHALA
11 months 15 days ago
Support
vijit
11 months 15 days ago
Dear Sir,
Guest
azeem
1 year 2 months ago
Support
vijit
1 year 2 months ago
Main Menu